PYTANIE: Do ilu lat płaci się alimenty na dziecko?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Kodeks rodzinny i opiekuńczy, podobnie jak żaden inny akt prawny, nie określa górnej granicy wieku, do której należy płacić alimenty na dziecko. Zgodnie z art. 133 §1 kro rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Jak więc widać alimenty na dziecko należy płacić tak długo, aż dziecko zdobędzie zawód i będzie w stanie zarobkować na poziomie, który zapewni mu samodzielną egzystencję. Zgodnie z tym przepisem fakt ukończenia przez dziecko 18 lat nie jest wyznacznikiem końca obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek ten trwa w szczególności również wtedy, gdy dziecko studiuje. Zaznaczyć również należy, iż obowiązek ten nie ustaje samodzielnie należy zwrócić się do sądu o orzeczenie ustania obowiązku alimentacyjnego.

DODANO:
12/10/2004

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.