PYTANIE: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy, w czasie odbywania juz kary za wcześniejsze zatrzymanie za jazdę pod wpływem alkoholu

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy, w czasie odbywania już kary za wcześniejsze zatrzymanie za jazde pod wpływem alkohol
debrano mi prawo jazdy pod wpływem alkoholu (2,8 promila we krwi)ostatnio zmuszony sytuacja zagrozona ciaza zony jechalem bez prawa jazdy zostalem zatrzymany. Akt oskarzenia mówi o artykule 244 kk. Dołączyłem wypisy szpitalne zony i poprzednie zaświadczenia zwiazane z utraconymi ciążami. Żona dostała również wezwanie na rozprawę pomimo tego ze na akcie oskarzenia zgodnie z art 333 paragraf 2 powinna byc przytoczona a jej nazwisko tam nie widnieje. Czy w związku z tym nie można się jakoś odwołać aby uczestnictwo żony nie bylo konieczne? Jaka grozi mi kara i czy istnieją okoliczności łagodzące.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Moim zdaniem powinien się Pan powoływać na stan wyższej konieczności, to jest powinien Pan wykazywać, że działał Pan w celu ratowania zdrowia żony i dziecka i nie miał Pan żadnej innej możliwości działania. Sądzę, że będzie to między innymi kwestia udowodnienia, że samodzielna podróż była lepszym rozwiązaniem niż czekanie na taksówkę czy karetkę. Jeżeli się Panu uda przekonać sąd, że działał Pan w stanie wyższej konieczności, to zostanie Pan uniewinniony. Art. 26. § 1kk. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego. § 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Natomiast sama treść art. 244kk jest następująca: Art. 244.  Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności lub prowadzenia pojazdów albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Co do uczestnictwa żony, to zawsze może Pan złożyć odpowiedni wniosek dowodowy “wnoszę o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadka na okoliczność .....”

DODANO:
28/12/2004

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.