PYTANIE: Czy mogę sprzedać samochód, który nie jest jeszcze w całości spłacony ?

Czy mogę sprzedać samochód, który nie jest jeszcze w całości spłacony(spłacam wysokooprocentowany 24% kredyt - kwota kredytu ok 10 000). Chciałbym, aby kupiec przejął mój kredyt. Czy mogę go sprzedać bez zgody żony-jesteśmy w trakcie rozwodu.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Przykro mi ale musi Pan mieć zgodę żony, jeśli samochód ten jest Waszym majątkiem wspólnym ( samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa ) Art. 36§ 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyraźnie mówi, że do dokonania czynności przekraczającej zwykły zarząd ( a sprzedaż samochodu w tym przypadku jest ) potrzeba jest zgoda drugiego z małżonka. Art. 37 §3 mówi że czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna. To że jesteście państwo w trakcie rozwodu nie ma znaczenia, bowiem wspólnota majątkowa trwa nadal. Pojawia się tutaj jeszcze jeden problem, z treści wynika że wziął Pan kredyt na zakup samochodu. Zatem potrzebna jest jeszcze ewentualna zgoda Banku który udzielił kredytu.

DODANO:
11/12/2002

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.