Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie

PYTANIE: Czy mogę ubiegać się o wcześniejsze wydanie prawa jazdy

Mój problem dotyczy prawa jazdy ale żeby się czegokolwiek dowiedzieć to musze opisać co się stało.... a wiec: 12 października 2003 kierując samochodem i wioząc ze sobą pasażerów uderzyłem w przydrożne drzewo w skutek czego zginął jeden z pasażerów. Jechałem trzeźwy lecz nie dostosowałem prędkości do panujących warunków i na łuku drogi nie opanowałem auta. Policja zabrała mi prawo jazdy, ale 4 grudnia 2003 oddano mi je ponieważ pisałem do prokuratora pismo że jest mi niezbędne w pracy itd. a poza tym o nic mnie jeszcze nie oskarżono. 13 maja 2004 roku odbyła się sprawa w której prokurator zażądał 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres 4 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 3 lata. Dobrowolnie poddałem się karze i tak zostało. Teraz mija 1.5 roku odkąd nie mam prawa jazdy czyli połowa wyroku i chciałbym się podpytać czy w takim wypadku można ubiegać się o wcześniejsze wydanie prawa jazdy? W zasadzie to wiem, że będę musiał wyrobić je na nowo, ale czy są jakieś sposoby na przyśpieszenie tego?

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Zgodnie z art. 84 par. 1 kodeksu karnego sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3 (min. zakaz prowadzenia pojazdów), uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Możliwe jest zatem w tym przypadku złożenie wniosku o skrócenie okresu stosowania zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli sąd uwzględni wniosek , konieczne będzie poddania się egzaminowi. W myśl art. 114 ust. 1 pkt 2 lit. b Prawa o ruchu drogowym „Kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia do kierowania tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok”.

DODANO:
26/09/2005

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie