PYTANIE: Zatarcie skazania

Mój mąż dostał wyrok za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata. Wyrok zapadł w styczniu 2002 roku. Teraz może dostać dobrą pracę, ale musi mieć zaświadczenie niekaralności. Po jakim czasie od wyroku zostaną zatarte ślady? Dodam, że zasądzoną grzywnę zapłaciliśmy dopiero teraz - wcześniej nie było nas na to stać.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Informacja z rejestru skazanych jest usuwana po zatarciu się kary. Zastosowano warunkowe zawieszanie wykonania kara, zatem zatarcie kary nastąpić zgodnie z art. 76 § 1 kodeksu karnego, który przewiduje, że „Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby” (czyli w połowie 2005 r.) Zgodnie z § 2 tego artykułu jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania. Z treści pytania wynika, że upłynął już okres próby i uiszczona została też niedawno grzywna. Zatem mąż powinien otrzymać zaświadczenie o niekaralności – chyba że zastosowano także zakaz prowadzenia pojazdów, którego okres stosowania jeszcze nie minął. W taki przypadku zatarcie skazania nastąpi gdy ten środek karny zostanie wykonany. JM

DODANO:
24/10/2005

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.