PYTANIE: Czy komornik może w całości zająć mieszkanie, jeśli jest dwóch właścicieli?

Jestem z moją mamą głównym najemcą mieszkania spółdzielczego. Chcemy z mamą to mieszkanie wykupić, ale ja mam długi i boję się, że od razu po wykupie komornik zajmie mieszkanie. Mam pytanie: czy komornik może w całości zająć mieszkanie, jeśli jest 2 właścicieli? Nie może przecież podzielić mieszkanie po 50%...........
oja mama nie ma nic wspólnego z moimi długami, nigdy nic nie podpisywała

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Komornik może przeprowadzić egzekucje z udziału we współwłasności mieszkania tzw. może zająć przysługującą Panu część prawa własności. Prawo to może zostać następnie zlicytowane i współwłaścicielem mieszkania stanie się Pana mam i jakaś osoba trzecia, która na ogólnych zasadach będzie mogła domagać się zniesienia współwłasności. Oczywiście podział fizyczny mieszkania na dwie części z reguły nie jest możliwy, ale nowy współwłaściciel może domagać się np. by sąd przyznał prawo własności tylko jednej osobie zobowiązując ją do dokonania spłat pieniężnych na rzecz drugiej. Kwestia egzekucji z ułamkowej części nieruchomości uregulowana jest art. 1004 i następnych kodeksu postępowania cywilnego. JM

DODANO:
26/10/2005

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.