PYTANIE: Czy była żona dziedziczy spadek po zmarłym mężu jesli wzięła rozwód wiele lat temu i wyszla ponownie za maż?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Dziedziczenie ustawowe, którego zasady reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, Nr 16, poz. 93), ma miejsce w przypadku, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą (zgodnie z art. 926 § 2 k.c.). Ponieważ powołanie do spadku wynikać może albo z testamentu sporządzonego przez spadkodawcę albo z ustawy (gdy np. nie ma testamentu), rozważyć należy dwie sytuacje. Po pierwsze, spadkodawca mógł sam powołać do spadku byłą żonę ustanawiając ją spadkobierczynią w sporządzonym przez siebie testamencie. Po drugie, gdy nie sporządził testamentu, lub gdy żadna z osób, które powołał do spadku nie chce lub nie może być spadkobiercą, dochodzi do dziedziczenia ustawowego. W takim przypadku do spadku powołani są przede wszystkim dzieci spadkodawcy i jego małżonek ( a nie były małżonek), podobnie wyłączony od dziedziczenia jest małżonek spadkodawcy pozostający w separacji. Tak więc w przypadku dziedziczenia ustawowego była żona wyłączona jest od dziedziczenia.

DODANO:
29/12/2005

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.