PYTANIE: Jakie świadczenia przysługują kobiecie ciężarnej, jeżeli nie przekroczywszy pierwszego miesiąca ciąży, kończy jej się umowa o pracę na czas określony?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
W sytuacji opisanej w tym pytaniu właściwy jest art. 177 par. 3 k.p. – „Umowa o prace zawarta na czas określony (…), która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”. W Pani sytuacji końcowa data obowiązywania umowy terminowej nie przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży zatem umowa ta rozwiąże się w terminie w niej wskazanym. Powinna Pani zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Ustawa z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (publikacja: Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 i nr 273, poz. 2703) w art. 71. ust. 1 stanowi, że jeżeli dla bezrobotnego nie ma odpowiedniej propozycji pracy, szkolenia, stażu, prac interwencyjnych lub robót publicznych i w okresie 18 miesięcy poprzedzającym zarejestrowanie się bezrobotny pracował co najmniej 365 dni wtedy przysługuje mu prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Co ważne, w okresie co najmniej 365 dni zatrudnienia wymagane jest osiągane wynagrodzenie „(…) w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę”. Podstawa prawna: - art. 177 par. 3 K.p., - art. 71 ust. 1 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (publikacja: Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 i nr 273, poz. 2703).

DODANO:
21/02/2006

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.