PYTANIE: Kuzyn dostał w spadku po rodzicach mieszkanie. Czy jego żona lub dzieci mają do niego prawo ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Odpowiedz na to pytanie znajduje się w art. 33 pkt 2 K.r. i o. - "Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postąpił". Mieszkanie otrzymane w spadku po rodzicach jest przedmiotem majątkowym, który stanowi majątek odrębny spadkobiercy. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 1051 K.c.spadkobierca, który przyjął spadek może go zbyć w całości lub w części. Dotyczy to równiez udziału spadkowego. W sytuacji opisanej w pytaniu żona i dzieci kuzyna nie mają prawa do mieszkania, które on otrzymal w spadku po rodzicach. Kuzyn może im zapisać notarialnie w testamencie to mieszkanie lub dokonać darowizny w formie aktu notarialnego. Podstawa prawna: - art. 33 pkt 2 K.r. i o., - art. 1051 K.c.

DODANO:
02/05/2006

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.