PYTANIE: Jakie mam prawo do mieszkania komunalnego, kiedy zameldowana jest w nim od 4 lat, a głównym najemcą jest moja babcia? Czy to dostanę później po babci przydział na ten lokal ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Zagadnienie to jest uregulowane w art. 691 kodeksu cywilnego (dodany ustawą z dnia 10 lipca 2001, o ochronie praw lokatorów). Czytamy tam, iż w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione powyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku osób uprawnionych stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa. Reasumując wnuczka po śmierci babci nie wstąpi w stosunek najmu. Oczywiście administracja może z nią zawrzeć nową najmu, ale nie musi tego uczynić. Może więc to oznaczać konieczność poszukiwania nowego mieszkania.

DODANO:
28/06/2002

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.