PYTANIE: Urlop z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, czy może wykorzystać te dwa dni - dzień po dniu, czyli w ciągłości? Bo słyszałam opinie, że nie może

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Na podstawie art. 188 k.p. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zwolnienie od pracy na opiekę przysługuje bez względu na liczbę dzieci pracownika na dwa dni w roku. Nie zalezy także od stażu pracowniczego w danym zakładzie pracy czy od jakichkolwiek innych warunków. Istotny jest tutaj fakt wychowywania dziecka do lat 14. Prawo do owego zwolnienia nabywa pracownik z dniem 1 stycznia danego roku kalendarzowego. I nawet w sytuacji gdy dziecko osiągnie w danym roku wiek wyższy niż określony w tym przepisie prawo do dwóch dni zwolnienia przysługuje do osiągnięcia tego wieku. Oznacza to że zwolnienia tego nie można obliczać proporcjonalnie w ostatnim roku jego przysługiwania (tj. np.: do maja bo w maju dziecko osiągnie 14 lat i udzielić tylko jednego dnia zwolnienia). Nie ma przecwiskazań aby z tego zwolnienia korzystać dzień po dniu. RC

DODANO:
30/12/2006

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.