PYTANIE: Do kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy

Mam pytanie dotyczące urlopu okolicznościowego zwiazanego z narodzinami dziecka. 22.02.07 urodziło nam sie dziecko, wczoraj mąż zgłosił to do zakładu pracy i chciał wziąść urlop okoliczonościowy, niestety pani w kadrach powiedziała, ze jest tylko miesiac na wykorzystanie w/w urlopu. Czy w kodeksie pracy jest podany konkretny okres czasu, kiedy nalezy wykorzystac w/w urlop. Jeśli tak to prosze o podanie artykułu.A może regulują to wewnętrzne przepisy zakładu pracy?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Zagadnienia związane ze zwolnieniami od pracy dotyczącymi zdarzeń losowych czy rodzinnych (tzw. urlopy okolicznościowe) zostały określone w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281). Na podstawie § 15 podanego powyżej rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: a) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy, b) 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Tak więc z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje pracownikowi 2 dniowe zwolnienie od pracy. Będzie tak także i w przypadku ciąży mnogiej ponieważ przysługują tutaj wyłącznie dwa dni zwolnienia niezależnie od liczby narodzonych dzieci. W treści § 15 powyższego rozporządzenia nie określono ani sposobu ani terminów udzielenia tzw. „urlopu okolicznościowego”. Co do zasady przyjmuje się jednak, iż owe zwolnienia od pracy powinny pozostawać w związku przyczynowym pomiędzy dniem zwolnienia a zdarzeniem uzasadniającym jego udzielenie przez pracodawcę. I tak w wypadku śmierci osoby najbliższej powinien być to dzień pogrzebu czy też dzień ślubu jeżeli przysługuje wyłącznie jeden dzień urlopu okolicznościowego (§ 15 pkt 2.). W przypadku gdy przysługują dwa dni zwolnienia (np.: w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy) uznaje się, iż można udzielić pracownikowi zwolnienia w okresie poźniejszym. Z taką możliwością będziemy mieli do czynienia w przypadku konieczności załatwienia przez pracownika formalności związanych ze sporządzeniem aktu urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Jednakże wydaje się że termin miesięczny po narodzinach dziecka nie pozwala już na udzielenie owego zwolnienia ponieważ trudno będzie wykazać jakikolwiek bezpośredni związek z narodzinami dziecka. RC

DODANO:
30/03/2007

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.