PYTANIE: Czy przysługuje sie pracownikowi urlop okolicznościowy w przypadku śmierci szwagra ? Wiem że w przypadku siostry czy brata jest 1 dzień a w przypadku bratowej czy szwagra ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Zagadnienia związane ze zwolnieniami od pracy dotyczącymi zdarzeń losowych czy rodzinnych zostały określone w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281). Na podstawie § 15 powyższego rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: 1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy, 2) 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Co istotne zakres tych zwolnienień został określony szczegółowo w podanym powyżej rozporządzeniu. Jego rozszerzenie może nastąpić na podstawie odpowiednich zapisów w regulaminie pracy czy układzie zbiorowym pracy. Z tego powodu o ile nie ma odpowiedniego zapisu w podanych powyżej wewnątrz zakładowych aktach prawnych urlop okolicznościowy z tytułu śmierci szwagra nie przysługuje. Podstawa prawna: - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281) RC

DODANO:
06/05/2007

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.