PYTANIE: Ile musi trwać trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, aby można było uzyskać rozwód ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Z treści art. 56 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Ustawodawca w art. 23 K.r.o. mówi o obowiązku wspólnego pożycia małżeńskiego jako zgodnego urzeczywistnienia celów małżeństwa. Pisze on: „Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli”. Literatura prawnicza (Krystyna Gromek , „Kodeks rodzinny i opiekuńczy „ Komentarz, wyd. II. C.H. Beck 2006, s. wskazuje, że: ” (…) ustawowe przesłanki rozkładu pożycia małżeńskiego mają charakter wyłącznie uznaniowy i to do tego stopnia, iż nie pozbawiony racji może być pogląd, że już sam fakt wyrażenia przez małżonków zgodnej woli rozwiązania ich małżeństwa i to bez orzekania o winie (…) , w szczególności braku wspólnych małoletnich dzieci małżonków - powinien skutkować automatycznym rozwiązaniem cywilnych skutków małżeństwa (…)”. W każdej sprawie o rozwód sąd musi ustalić, czy występuje „trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego”. Bez wyjaśnienia tych okoliczności nie jest możliwe wydanie wyroku, które z małżonków jest winne rozkładowi ich pożycia. Takie ustalenie jest również potrzebne dla oceny, czy żądanie rozwodu nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Tutaj właściwy jest art. 56 par. 2 K.c. : „ Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny , jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”. Rozkład pożycia małżonków jest zupełny wtedy, gdy wszystkie więżi duchowe, fizyczne i gospodarcze zostają zerwane. Więż gospodarcza, czyli zamieszkiwanie małżonków pod wspólnym adresem jest uznawana przez sąd jako zupełny rozkład małżeństwa. Powyższe wieżi trwają latami. Małżonkowie „żyją z tym” aż do chwili, gdy one zaczynają się nasilać. I ten fakt nasilenia się zupełnego rozkładu małżeństwa bada sąd. Realizuje on to opierając się na przedstawionych dokumentach oraz zeznaniach świadków. Podstawa prawna: - art. 56 K.r.o . Stan prawny na 8 czerwca 2007 r. WK

DODANO:
08/06/2007

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.