PYTANIE: Czy za nieusprawiedliwioną nieobecność (dzień lub dwa dni) przysługuje wynagrodzenie? Po ilu nieusprawiedliwionych dniach pracodawca ma prawo zwolnić pracownika dyscyplinarnie lub w trybie zwykłym?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Wynagrodzenie za pracę przysługuje za czas przepracowany u danego pracodawcy lub za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy wynagrodzenie nie przysługuje. Dwudniowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. W takiej sytuacji pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (dyscyyplinarnie). Należy jednak pamiętać o tym, iż rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 kodeksu pracy). Poniżej podaję wyrok Sądu Najwyższego w podobnej sprawie: 2000.12.14 wyrok SN U I PKN 150/00 OSNAP 2002/15/357 „Nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych pomimo uprzedniego zawiadomienia pracodawcy o nieobecności i jej przyczynie. Zgłoszenie wniosku o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w dodatkowe dni wolne od pracy nie uprawnia pracownika do wykorzystania tego czasu bez udzielenia zwolnienia przez pracodawcę”.

DODANO:
26/03/2003

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.