PYTANIE: Dni kalendarzowe czy dni robocze ?

Wiem, że urlop wypoczynkowy powinien być 14 dniowy najmniejszy. Jak go się go liczy kalendarzowo czy dni robocze? Kierownik mi daje 14 dni kalendarzowych a to wychodzi bez sobót i niedziel 10 dni a nie 14 dni. Kierownik twierdzi że to są 3 tygodnie jak to jest prawnie liczymy kalendarzowo czy na dni robocze?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Pracownik może zwrócić się do pracodawcy o podział swojego urlopu wypoczynkowego na części. W art. 162 K.p. ustawodawca wskazuje, że „(…) jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.” Ten czas wolny od pracy liczony jest w dniach a rozliczany zawsze w godzinach. Literatura prawnicza („Prawo pracy” Komentarz, Maria Teresa Romer, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis Warszawa 2005, s. 729) wskazuje, że: ”Ustawodawca jako minimum wypoczynku przyjmuje 14 kolejnych dni kalendarzowych, a nie roboczych, w jakich jest liczony wymiar urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, ze wymiar urlopu wypoczynkowego może być krótszy niż 14 dni kalendarzowych, do których wlicza się niedziele i święta i dni wolne od pracy”. Zapis ten należy rozumieć w ten sposób, że pracodawca celem wypłaty świadczenia urlopowego powinien liczyć kolejne dni kalendarzowe, które obejmują dni robocze, niedziele i święta. Jeżeli w danym zakładzie pracy jest wypłacana tzw. premia urlopowa to konieczne jest wykorzystanie co najmniej 10 dni swojego urlopu wypoczynkowego, ponieważ dochodzą jeszcze soboty, niedziele oraz święta wolne od pracy. W przypadku gdy pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w takiej części to niniejsze świadczenie nie będzie mu się należało. Podstawa prawna: - art. 162 Kp.: „Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych”; Stan prawny na 9 czerwca 2008 r. WK

DODANO:
09/06/2008

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie