PYTANIE: Czy mogę dobrowolnie odejść z pracy ?

W mojej firmie zastąpią grupowe zwolnienia z powodu trudnej sytuacji finansowej. Jedną z opcji jest dobrowolne odejście pracownika, za co otrzyma trochę większą odprawę niż w przypadku bycia zwolnionym oraz na świadectwie pracy dostanie adnotację, że jego odejście z pracy jest z winy pracodawcy
akie - oprócz kwestii finansowych – są jeszcze różnice i konsekwencje rozwiązania umowy w obu tych przypadkach dla pracownika ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Zgodnie z treścią art. 2 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz.844 ze zm.) pracodawca jest obowiązany skonsultować zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. W przypadku, gdy u danego pracodawcy nie ma związków zawodowych, wtedy takie uprawnienia przysługują przedstawicielom pracowników. Z kolei pracodawca i związki zawodowe zawierają porozumienie. W takim porozumieniu może być zapis o dobrowolnym odejściu pracownika z pracy. Powyższe nie zmienia przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Dalej jest to rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn nie dotyczących pracownika, czyli art.30 par.1 pkt 2 K.p. w związku z art. 1 ust.1 ustawy o zwolnieniach grupowych . Plusem jest tutaj to, że pracownik otrzyma dodatkowe pieniądze za dobrowolne odejście z pracy plus odprawę tytułu zwolnień grupowych zagwarantowaną art.8 niniejszej ustawy. WK

DODANO:
10/11/2008

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.