PYTANIE: Czy należy mi się „trzynasta pensja”?

Pracowałam w domu pomocy społecznej od 10.11.2007 do 04.12.2008 r. Wiem, że w tym zakładzie są wypłacane trzynaste pensje dla pracowników. Od połowy maja 2008 do dnia zwolnienia, byłam na zwolnieniu lekarskim (zagrożona ciąża). W chwili obecnej jestem na zasiłku macierzyńskim.
zwoniłam do kadrowej, ale ona poinformowała mnie, że nie zostanie mi wypłacona trzynastka ponieważ nie przepracowałam pełnego pół roku (w sensie - byłam na zwolnieniu, a nie fizycznie w pracy). Czy jest to zgodne z przepisami ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Odpowiedź na to pytanie zawiera art. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 1997 r. nr 160, poz. 1080 ze zm.). W artykule tym ustawodawca wskazuje, że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. W omawianym przypadku w celu otrzymania trzynastej pensji w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym pracownik musi mieć przepracowane efektywnie co najmniej pół roku. Oznacza to, że do wymaganych 6 miesięcy wliczany jest czas, w którym pracownik świadczył pracę a nie tylko pozostawał w stosunku pracy u danego pracodawcy. Poza tym na równi z okresem świadczenia pracy wlicza się tylko urlop wypoczynkowy pracownika, urlop dla poratowania zdrowia (nauczyciele) , oraz urlop wychowawczy (art. 3 ustawy). Okres nieobecności w pracy (zwolnienie lekarskie, świadczenie rehabilitacyjne, urlop macierzyński, urlop bezpłatny) traktowany jest w tym przypadku jako niewykonywanie pracy. Nie może być on wliczony do okresu wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Podstawa prawna: - art. 2 ust. 2 , - art. 3 Ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 1997 r. nr 160, poz. 1080 ze zm.) Orzecznictwo uzupełniające Sądu Najwyższego: Uchwała SN z dnia 25 lipca 2003 r., III PZP 7/03 (OSNP 2004/2/26): „1. Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.) jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego”. Stan prawny na 20 stycznia 2009 r. WK .

DODANO:
20/01/2009

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.