PYTANIE: Czy urlop wypoczynkowy mogę wykorzystać po dłuższym chorobowym ?

Czy po zwolnieniu chorobowym można wyjechać na zaplanowany urlop? Szef mówi, że najpierw muszę zrobić badania i przepracować przynajmniej tydzień.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
W art. 229 par. 2 K.p. ustawodawca wskazuje, że w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W przypadku, gdy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego trwającego powyżej 30 dni pracownik chce wykorzystać zaplanowany wcześniej urlop wypoczynkowy, wówczas nie musi najpierw wykonywać kontrolnych badań lekarskich. Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 marca 2008 r., II PK 214/08. Sąd Najwyższy stwierdził w nim , że nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy ( art. 229 par. 2 K.p.) rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy , która trwała dłużej niż 30 dni i została spowodowana chorobą. Sąd podkreślił, że badania lekarskie wykonywane po chorobie dłuższej niż 30 dni są potrzebne do ustalenia zdolności pracownika do wykonywania pracy na jego dotychczasowym stanowisku i „(…) już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich”. W omawianym przypadku pracownik po dłuższym zwolnieniu chorobowym może udać się na zaplanowany wcześniej urlop wypoczynkowy po wcześniejszym uzgodnieniu z pracodawcą. Nie musi wykonywać żadnych badań kontrolnych przed urlopem ani też pracować np. przez tydzień.. Nie zachodzi w tej sytuacji konieczność przesunięcia jego wypoczynku na później ( art. 165 pkt 1 K.p.). Podstawa prawna: - art. 229 par. 2 K.p.; - art. 165 pkt 1 K.p.; - wyrok SN z dnia 20 marca 2008 r., II PK 214/07; - wyrok SN z dnia 16 grudnia 2008 r., I PK 88/08 Stan prawny na 16 sierpnia 2009 r. WK

DODANO:
19/08/2009

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.