PYTANIE: Kiedy nie odpowiadam za długi zaciągane przez męża, czy z chwilą złożenia pozwu o rozwód czy dopiero po jego orzeczeniu, boję się że do czasu wyroku o rozwodzie długi będą ogromne?

Kiedy nie odpowiadam za długi zaciągane przez męża, czy z chwilą złożenia
ozwu o rozwód czy dopiero po jego orzeczeniu, boję się że do czasu wyroku o
ozwodzie długi będą ogromne?
odpisanie umowy u notariusza o rozdzielności majątkowej nie wchodzi w
achubę , mąż nie zgadza się.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Wraz z orzeczeniem rozwodu następuje także rozdzielność majątkowa – a więc żona w tym momencie nie odpowiada za długi męża nie można prowadzić np. egzekucji ze wspólnego majątku który ustał przez rozwód Każdy ze współmałżonków może z ważnych powodów żądać zniesienia przez Sąd wspólności majątkowej zarówno ustawowej jak i umownej zgodnie z art. 52 kodeksu rodzinnego i Opiekuńczego. Małżonek może także wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne (art. 840 § 1 w zw. z art. 787 kpc) co także ograniczy jego odpowiedzialność za długi męża do majątku objętego wspólną wsłasnością.

DODANO:
21/07/2003

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.