PYTANIE: Przedłużenie zasiłku chorobowego

Niedługo upłynie czwarty miesiąc, jak jestem na zwolnieniu lekarskim. Co powinnam zrobić, jak okaże się, że po wyczerpaniu chorobowego jestem nadal niezdolna do pracy? - EWA z Szubina.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Niedługo upłynie czwarty miesiąc, jak jestem na zwolnieniu lekarskim. Co powinnam zrobić, jak okaże się, że po wyczerpaniu chorobowego jestem nadal niezdolna do pracy? - EWA z Szubina. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż 9 miesięcy. Gdy po upływie wskazanych okresów okaże się, że dana osoba jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie i rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy ulega przedłużeniu - nie dłużej jednak niż na dalsze 3 miesiące. O przedłużeniu orzeka na wniosek lekarza leczącego, lekarz orzecznik ZUS. Oceniając pani sytuację, nie później niż na 60 dni przed zakończeniem sześciomiesięcznego okresu zasiłkowego lekarz leczący panią powinien przeprowadzić badanie i ocenić, czy stan zdrowia: - rokuje odzyskanie zdolności do pracy przed zakończeniem okresu zasiłkowego, - uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o przedłużenie wypłaty zasiłku chorobowego na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, - uzasadnia złożenie wniosku o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Stosownie do wyników tej oceny lekarz leczący w razie zasadności wszczęcia postępowania o przedłużenie prawa do zasiłku chorobowego - informuje daną osobę o celowości niezwłocznego wystąpienia przez nią z odpowiednim wnioskiem o przedłużenie, a następnie w przedłożonym wniosku dokonuje odpowiedniego wpisu lub w razie zasadności wszczęcia postępowania o ustalenie prawa do renty - wystawia zaświadczenie o stanie zdrowa, informując o potrzebie niezwłocznego zgłoszenia wniosku o ustalenie prawa do renty. Podstawa prawna: - art.8 i 10 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz.636 ze zm.); - par.14 i 15 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 17 maja 1996 roku w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz.U. nr 63, poz.302 ze zm.). Gazeta Pomorska

DODANO:
27/07/2003

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.