PYTANIE: Jestem po rozwodzie. Czy należy mi się urlop okolicznościowy na śmierć byłego teścia, teściową ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Jak wynika z treści § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 1 dzień zgonu i pogrzebu teściowej, teścia. Co istotne nawet w przypadku rozwodu zwolnienie to powinno zostać udzielone pracownikowi. Związane jest to z tym nadal istnieje stosunek powinowactwa. Jasno mówi o tym art. 61(8) par. 1 krio w którym czytamy, iż „Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa”. Podstawa prawna: - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281); - Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

DODANO:
22/02/2010

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.