PYTANIE: Czy pracodawca może mnie zwolnić za to, że komornik zajął moje wynagrodzenie ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Pracodawca nie może zwolnić pracownika za to, że z jego wynagrodzenia musi potrącać co miesiąc określoną kwotę na mocy tytułu wykonawczego. Nie jest to żadna przyczyna wypowiedzenia stosunku pracy, która miałaby umocowanie w przepisach prawa pracy. Na podstawie art. 87 par. 1 pkt 2 K.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych mogą być potrącane należności egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych. Są to koszty ponoszone przez pracownika a nie pracodawcę. Ewentualną przyczyną która uzasadniałaby wypowiedzenie umowy o pracę mogłaby być sytuacja kiedy to pracownik został skazany prawomocnym wyrokiem za defraudację mienia poprzedniego pracodawcy a informacja ta została przez niego zatajona. Wypowiedzenie umowy w takim przypadku byłoby możliwe gdyby pracownik wykonywał pracę związaną np: z obrotem gotówką itd. WK

DODANO:
19/11/2009

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.