PYTANIE: Ile przerw na karmienie ?

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i mam pytanie ile mi się przysługuje godzin na karmienie, jeżeli:

- mam umowę na 0,75 etatu w jednym zakładzie,

- 0,25 w drugim zakładzie.

Na zasadzie porozumienia, żeby nie tracić czasu na przechodzenie jestem całe 8 godzin w tym pierwszym zakładzie, ponieważ są to jednostki pokrewne. 

Pracuję w sumie 8 godz. bez przerwy, więc wydaje mi się, że powinnam mieć dwie pół godzinne przerwy. W kodeksie pracy pisze, że "pracownica pracująca 8 godzin", a nie "pracownica pracująca np na 0,75 etatu".

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Te wymiary etatu należy przeliczyć na godziny pracy w czasie dnia roboczego. Z przedstawionych informacji wynika, iż w pierwszej firmie pracownica pracuje 6 godzin (0,75 etatu) a w drugiej 2 godziny (0,25 etatu). Dla celów ustalenia prawa do przerw na karmienie należy traktować każdą z umów o pracę oddzielnie. W związku z tym w pierwszym przypadku przysługuje jedna półgodzinna przerwa na karmienie wliczana do czasu pracy (art. 187 par. 2 k.p.), natomiast jeśli chodzi o pracę na drugi etat przerwa przysługiwać nie będzie. Związane jest to z tym, iż na drugim etacie pracownica pracuje poniżej 4 godzin a w takim przypadku przerwy na karmienie nie przysługują.   Podstawa prawna: - Kodeks Pracy

DODANO:
27/05/2010

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie