PYTANIE: Jakie dokumenty muszę złożyć u pracodawcy aby zacząć urlop macierzyński ?

Mam umowę o pracę   na  czas  określony  do końca  2011 r.  Termin porodu mam  na    koniec października 2010 r. Mój pracodawca  zatrudnia  około  40 pracowników.   Jakie dokumenty muszę złożyć u pracodawcy aby zacząć urlop macierzyński? Czy do ZUS-u również  musze składać  jakiekolwiek dokumenty o rozpoczętym przeze mnie urlopie macierzyńskim?  

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Na  podstawie  art. 180 par. 3   K.p.   co najmniej  2 tygodnie  urlopu macierzyńskiego  mogą przypadać przed  przewidywaną  datą   porodu.  Z takim  wnioskiem   może  wystąpić  pracownica. Pracodawca  nie  może z własnej inicjatywy  udzielić jej   urlopu  macierzyńskiego  przed  porodem.  Jeżeli   nie  skorzysta Pani   z  niniejszego uprawnienia, wówczas  w dniu porodu nabędzie Pani prawo do  urlopu  macierzyńskiego  oraz  zasiłku macierzyńskiego. Od  dnia porodu zasiłek macierzyński wypłacany jest   na podstawie   skróconego odpisu  aktu urodzenia dziecka . Dokument  ten należy złożyć do pracodawcy. W aktach  osobowych  pracownika   umieszcza się  jego kopię    potwierdzoną  za  zgodność z oryginałem. Powyższe wynika  z  treści par. 12 pkt 1  Rozporządzenia  Ministra  Pracy i Polityki Socjalnej  z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz.U.  z 1999 r., nr  65, poz. 742 z póżn. zm.). WK 

DODANO:
27/09/2010

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.