PYTANIE: Ile dni zwolnienia na dziecko do lat 14 po urlopie wychowawczym ?

Czy jeżeli powróciłam do pracy ( po urlopie wychowawczym) od października tego roku to należy mi się tylko jeden a nie dwa dni wolnego na dziecko? Mój kierownik twierdzi że jeden, gdyż udziela się jednego na pół roku. Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę się poprzeć, że należą mi się jednak dwa dni ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w  art. 188  Kodeksu pracy.  Z jego treści wynika, że pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W niniejszym artykule  ustawodawca nie rozgranicza  udzielania  niniejszego zwolnienia o pracy w okresach półrocznych. Pracownik może  skorzystać  z tego zwolnienia    łącznie  w okresie 2 dni lub rozdzielnie po jednym dniu w wybranym przez siebie  terminie  w ciągu danego roku kalendarzowego.   WK

DODANO:
21/12/2010

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.