PYTANIE: Czy po skończeniu mi się umowy o pracę mogę iść na zwolnienie za które płaci ZUS ?

Czy jak np. dziś kończy mi się umowa o prace to mogę iść na zwolnienie L4 za które wypłaci mi ZUS? bo świadczenia mam jeszcze 30 dni i podobno jest taka możliwość.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Tak. Może  Pan chorować  w okresie  wypowiedzenia  oraz  kontynuować  zwolnienie  lekarskie  po ustaniu zatrudnienia. Zakład  Ubezpieczeń  Społecznych (płatnik) ma prawo skontrolować  prawidłowość  wykorzystywania  zwolnienia  lekarskiego zgodnie  z  jego przeznaczenie. Może  też Pana wezwać na  badania lekarskie. Uprawnienia  te wynikają z art. 59 ust. 3 oraz  art. 68 Ustawy z dnia  25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia  społecznego w razie  choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512). WK 

DODANO:
02/03/2011

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.