PYTANIE: Rozwiązanie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego

Przyjechałem dziś do miejsca pracy, przywieść zaległe L4 z poprzedniego tygodnia - mój pracodawca wręczył mi wypowiedzenie (okres 2tyg) a ja na to mu, że mam L4 od 18.03.2011 a on proszę pokazać. Z racji tego, że mam do firmy 70 km, a  zorientowałem  się dopiero pod placówką firmy, że L4 zapomniałem wziąć z domu, pakując się w pośpiechu, postanowiłem, że nie będę wracał 70 km tylko dośle polecony w poniedziałek. Pracodawca powiedział, jeżeli nie jestem na L4 to nie muszę nawet podpisywać wypowiedzenia ponieważ on działa legalnie a ja na to ża mam L4 z datą 18.03 od lekarza - potraktowano mnie chamsko, zabrano mi samochód, musiałem na własny koszt wracać do domu w ulewę 70 km. Kadrowa powiedziała mi, że przysługuje mi 7 dni urlopu i wypisze mi je od poniedziałku na co ja się nie zgodziłem ponieważ powiedziałem, że jestem na zwolnieniu lekarskim więc po co mi wybierany urlop.
Była to  umowa o pracę na czas określony 7 miesięcy  od lutego br Co mogę w takiej sytuacji zrobić ? Czy jak dowiozę w poniedziałek  to L4 z data od 18.03.11 , które mam w domu , mogę nawet wysłać dzisiaj im skana tego L4
Oczywiście dodam, że wypowiedzenia, które wystawiono 18.03 czyli dziś nie podpisałem. Rozliczyłem się z auta, telefonu służbowego itp bo mi kazali...

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Zakładam, że Pana umowa o pracę posiadała klauzulę upoważniajacą do dwutygodniowego  jej wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest  jednostronną czynnością prawną. Oznacza to, że nie jest  na  nie wymagana zgoda  jego adresata, to jest  w tym przypadku Pana. W świetle  art. 61 par. 1  Kodeksu cywilnego  w powiązaniu z art. 300 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) Oświadczenie woli , czyli w tym przypadku wypowiedzenie  jest złożone  z chwila , że jego adresat, czyli Pan mógł  „(…) zapoznać się z jego treścią”. Od  wypowiedzenia może  się Pan odwołać  do sądu pracy  w terminie  7 dni od  dnia  doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 par. 1 K.p.). W Pan przypadku  zwolnienie   zostało dokonane z naruszeniem prawa. Zgodnie bowiem z treścią art. 41 K.p. pracodawca nie może wypowiedzieć  umowy o pracę  w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika  w pracy  (urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie), „(…) jeżeli ni upłynął  jeszcze okres uprawniający  do rozwiązania  umowy o pracę bez wypowiedzenia”. W mojej ocenie należy przesłać pracodawcy zwolnienie lekarskie. Jeżeli najego podstawie  anuluje on niniejsze wypowiedzenie, bedzie to plus dla  Pana. Jeżeli nie, wtedy pozostaje  sąd pracy. 

DODANO:
20/03/2011

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.