PYTANIE: Okres ochronny kobiety w ciąży

Mam dziwną sytuację pracuje przy komputerze ale nie jest to specjalnie męcząca praca. Jestem w 6 tyg. ciąży i byłam tydzień na L4 (od internistki) ponieważ się przeziębiłam, niestety ona zaznaczyła tam magiczne B i kadrowa powiadomiła kierownika o mojej ciąży;/ Pracuje od maja 2011 i mam umowę do 30.04.2013r , chciałabym normalnie pracować dopóki nic niekorzystnego dla dziecka się nie dzieje, ale kadrowa powiedziała że dopiero od 12 tyg. jestem w świetle przepisów chroniona i lepiej żebym uważała bo może szefowi przyjść do głowy mnie teraz zwolnić? Czy ma prawo tak zrobić?? Czy naprawdę będę mogła spać spokojnie dopiero po 12 tyg.?? Proszę o poradę co mam zrobić czy muszę już teraz iść na L4 żeby uniknąć zwolnienia?? 

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Jest Pani chroniona z chwilą dostarczenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego o stanie ciąży. W art. 185 par. 1 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) ustawodawca podaje, że stan ciąży musi być potwierdzony świadectwem lekarskim. Może również to wynikać z kodu „B” na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie pracodawca nie może Pani zwolnić , ponieważ zabrania mu tego art. 177 par. 1 K.p. Wyjątek stanowi zwolnienie dyscyplinarne w trybie art. 52 par. 1 k.p. , upadłość lub likwidacja pracodawcy. W omawianym przypadku Pani umowa o pracę nie jest przedłużana do dnia porodu (art. 177 par. 3 K.p.) ponieważ kończy się ona dopiero w 2013 roku. W sytuacji podanej w pytaniu kadrowa nie ma wcale racji. Może Pani czuć się bezpiecznie, ponieważ żadne zwolnienie o którym mówi kadrowa nie ma zastosowania.   WK  

DODANO:
14/09/2011

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.