Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie

PYTANIE: Chciałam prosić o wyjaśnienie jak należy rozumieć art.1039 kodeksu cywilnego.

Chciałam prosić o wyjaśnienie jak należy rozumieć art.1039 kodeksu cywilnego
ak powinno wyglądać oświadczenie spadkodawcy, że dokonał darowizny z zamiarem zwolnienia od obowiązku zaliczenia jej do masy spadkowej przy ewentualnym ustalaniu zachowku
rt. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Z tego art. zdaje się wynikać, że zezwolenie takie może zostać dokonane w sposób wyraźny w umowie darowizny lub też później  w testamencie sporządzonym przez spadkodawcę. Ponadto darowizna nie podlega zaliczeniu, gdy wynika to z okoliczności zawarcia umowy darowizny, z których powinna wynikać taka dorozumiana wola darczyńcy.(spadkodawcy). Spadkodawca może nie tylko zwolnić taką darowiznę z obowiązku jej zaliczenia na schedę spadkową, ale także nałożyć taki obowiązek na spadkobiercę ustawowego  spoza kręgu zstępnych i małżonka.

DODANO:
12/11/2003

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie