Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie

PYTANIE: Alimenty dla matki od dzieci

Czy schorowana matka w podeszłym wieku, wymagająca pomocy może domagać się jej od swoich dorosłych dzieci? Na jakie przepis może się tu powołać.

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Oczywiście matka ma prawo domagać się pomocy od swoich dzieci np. może domagać się zasądzenia alimentów od swoich dzieci  w kwocie potrzebnej na opłacenie lekarstw czy też opłacenie  pomocy w zwykłych codziennych sprawach. Konieczne byłby wniesienie pozwu do sądu o alimenty. Zgodnie z art.  128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo”. Zatem matka – jeśli znajduje się w niedostatku - może domagać się świadczeń alimentacyjnych od swoich dzieci. Zgodnie z art. 129 § 2  kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym”. Zatemzakres świadczeń alimentacyjnych  zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (w tym przypadki matki) ale też i od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (czyli dziecka). Trzeba tu zwrócić uwagę, że konkretyzacja tego uprawnienia do alimentów następuje na  drodze sądowej. Wyrok sądu może zapaść po kliku miesiącach trwania procesu, po przesłuchaniach świadków i stron.  Nie ma też pewności, iż zapadnie rozstrzygnięcie satysfakcjonujące matkę. Nie wiadomo jak przedstawi całą sytuację pozwany, może się okazać, iż sam ma kłopoty finansowe i nie jest w stanie płacić alimentów.

DODANO:
24/08/2013

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie