PYTANIE: Kto jest zstępnym?

Kto jest zstępnym
ad poprosił o wskazanie zstępnych do spadku po cioci, która nie była zamężną, nie miała dzieci a rodzeństwo już nie żyje. Dzieci rodzeństwa żyją. Czytałem tutaj w odpowiedziach, ze wg prawa nie ma uprawnionych innych zstępnych
am testament, który złożyłem w sadzie, jestem jedynym spadkodawca i tak tez napisałem we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku załączając akt notarialny testamentu, w którym jestem wskazany jako jedyny spadkodawca
o mam w tej chwili zrobić, czy wskazać sadowi te osoby tzn, dzieci nieżyjącego rodzeństwa, czy tez napisać, ze nie ma ustawowych zstępnych?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
Zgodnie z art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego w braku zstępnych (a tak jest w tym wypadku, bo przecież ciocia nie miała dzieci) powołani są do spadku z ustawy jego małżonek (to odpada, bo przecież ciocia nie była zamężna), rodzice (to też odpada, bo już nie żyją) i rodzeństwo. Rodzeństwo cioci co prawda już nie żyje, niemniej jednak na temat takiej sytuacji wypowiada się art. 934 KC, który wyraźnie stwierdza, iż jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych (czyli swoje np. dzieci), udział spadkowy, który by mu przypadał przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Dzieci nieżyjącego rodzeństwa spadkodawcy są więc powołane do spadku z ustawy według wyżej podanych zasad i przepisów.

DODANO:
18/11/2003

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies), aby lepiej dostosować nasz portal do Twoich oczekiwań, a także w celach statystycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć większej ilości informacji o cookies, przejdź tutaj. Jeśli zapoznałeś się już z tą informacją, zamknij to okienko.