PYTANIE: Czy można wystąpić z pozwem cywilnym przeciwko Skarbowi Państwa za ponoszone konsekwencje w wyniku przemian gospodarczych.

Czy można wystąpić z pozwem cywilnym przeciwko Skarbowi Państwa za ponoszone konsekwencje w wyniku przemian gospodarczych. Mam 53 lata. W wyniku Reforma gospodarcza i złe rządy Państwa spowodowały likwidację zakładu pracy. Zostałem bezrobotny bez prawa do zasiłku.Popadłem w długi z tytyłu czynszu w spółdzielni mieszkaniowej. Pomimo wydanego wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 1999 r sygn akt ICKN 975/97 rady nadzorcze pozbawiają SM członkostwa kierując sprawy do sądów o eksmisje. Sądy orzekają eksmisje z prawem do lokalu socjalnego. Jak wyglądją te lokale wszyscy wiedzą. Nie uchylam się od płacenia czynszu z którym nigdy nie miałem problemu. Mieszkam w SM 23 lata. W związku z powyższym, pragnę zapytać, dlaczego z nie własnej winy muszę być ofiarą i ponosić konsekwencje tych afer "rządzących" a to skutkuje groźbą eksmisji i utraty mojego życiowego dorobku jak też naruszeniem dóbr osobistych ? Czy mogę wystąpić z pozwem cywilnym przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Pozdrawiam i proszę o poradę.

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Nie ma takiej możliwości. Osoby działające jako centralne organy państwa nie ponoszą odpowiedzialności za swoje decyzje. Jest to jedna z podstawowych zasad demokratycznego państwa. Wprowadzenie przeciwnej zasady byłoby nielogiczne, niesprawiedliwe, oraz prowadziłoby do wielu naruszeń. Osoby takie ponoszą co najwyżej odpowiedzialność karną za popełnienie przestępstwa, konstytucyjną za działania sprzeczne z prawem, oraz polityczną za to, że nie sprawdzili się w roli przywódców państwa. Nie można z tego powodu, że nie poradził sobie pan w nowych warunkach żądać odszkodowania. To byłoby wbrew wszelkiemu rozsądkowi.

DODANO:
20/12/2003

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie