Strefa klienta
Pomoc

Adopcja


Pytanie:

Około 18 lat temu, moja mama wzieła pod opiekę syna swojej rodzonej siostry, która została zabita przez swojego męża. W tej chwili Kamil bo tak ma na imię ten chłopiec ma 22 lata i sprawia mojej mamie (ciagle z nią mieszka) duże kłopoty. Nie pracuje i nadużywa alkoholu a pod wpływem alkoholu wiele razy jej groził. Boję się o zdrowie mojej mamy czy jest jakiś sposób żeby go wymeldować lub wyprowadzić z jej domu. Kamil ma rodzoną siostrę, która jest starsza od niego o 2 lata i założyła własną rodzinę. Ich ojciec odsiedział karę więzienia za zabójstwo ale już nieżyje. Moi rodzice nie adoptowali Kamila tylko go przysposobili-byli rodziną zastępczą.

Odpowiedź:

Na marginesie należy zauważyć, że „ przysposobienie” i „adopcja” oznacza to samo. Pierwszego terminu używa kodeks rodzinny i opiekuńczy, a drugiego się używa potocznie. W związku z powyższym niestety nie wiem co oznacza „Moi rodzice nie adoptowali Kamila tylko go przysposobili-byli rodziną zastępczą” W opisanej przez Pana sytuacji należałoby się zastanowić nad eksmisją Kamila. Być może wskazane byłoby wszczęcie przeciwko niemu od razu postępowania karnego o znęcanie się i groźby. Być może już to postępowanie miałoby pozytywny wpływ na niego. Skazujący wyrok karny byłby bardzo pomocny w sprawie o eksmisję.

Hasła:

adopcja

Data odpowiedzi:

04-04-2005r.

Działy prawa:

Postepowanie cywilne

Numer porady:

111523

Podobne:

Czy można przysposobić dziecko z poprzedniego związku?

Czy można przysposobić dziecko z poprzedniego związku?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego dla ojca adopcyjnego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego dla ojca adopcyjnego

w nawiązaniu do pytania 231403 mylnie zapytałem o ustanowienie opiekuna prawnego a chodzi o przysposobienie.

Wniosek o przysposobienie dziecka

Witam. Jestem po rozwodzie. Z poprzedniego malzenstwa posiadam dziecko. Jego biologiczny ojciec jest pozbawiony wladzy rodzicielskiej. Obecnie jestem w drugim…

Przysposobienie pasierba