Strefa klienta
Pomoc

Chciałbym się dowiedzieć przez jaki okres obowiązują prawa autorskie do gry komputerowej.Czy można wykorzystac pomysł istniejącej juz gry bez narażenia się na konsekwecje prawne?


Pytanie:

Chciałbym się dowiedzieć przez jaki okres obowiązują prawa autorskie do gry komputerowej. Czy można wykorzystać pomysł istniejącej już gry bez narażenia się na konsekwecje prawne? Chciałbym napisać grę na komórke którą ktoś już napisał na Pc - ta i sprzedać ją jednemu z operatorów sieci komórkowej. Czy muszę mieć na to zgodę autora gry która powstała jakieś 10 lat temu?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 36. prawa autorskiego autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdziesięciu od śmierci twórcy, a w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia. Programy komputerowe objęte są w Polsce ochroną prawnoautorską, toteż powyższy przepis ma zastosowanie również do aplikacji informatycznych. Nieliczne wyjątki przewidziane od przytoczonej powyżej zasady nie obejmują programów komputerowych.
Jak więc widać w opisanej sytuacji prawa autorskie do rzeczonej gry nadal obowiązują, a wykorzystanie ich w opisany sposób, zgodnie z prawem autorskim, wymaga zgody autora.

Data odpowiedzi:

20-02-2004r.

Działy prawa:

Cywilne

Numer porady:

12815

Podobne: