Strefa klienta
Pomoc

Cofnięcie pełnomocnictwa – konsekwencje finansowe.


Pytanie:

Jakie konsekwencje, w tym finansowe dotyczące pracy adwokata, mogą mnie spotkać z tytułu cofnięcia pełnomocnictwa adwokatowi?.

Odpowiedź:

Cofając pełnomocnictwo adwokatowi, jednocześnie powinna Pani złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zlecenia łączącej Panią z pełnomocnikiem. Wypowiedzenie tej umowy może nastąpić w każdym czasie i nie musi być przez Panią uzasadniane. Jeżeli umowa zlecenia jaką zawarła Pani z pełnomocnikiem była w formie pisemnej (tak jest z reguły) wypowiedzenie również powinno być w formie pisemnej. Musi być stanowcze i jednoznaczne. Przechodząc do skutków finansowych wypowiedzenia umowy zlecenia, to kwestię tą reguluje art. 746 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem powinna Pani zwrócić dotychczasowemu pełnomocnikowi poniesione przez niego wydatki oraz wypłacić wynagrodzenie za czynności już wykonane . W praktyce wygląda to w ten sposób, że pełnomocnik zachowuje tą część wynagrodzenia, którą pobrał przy przyjęciu sprawy. Raczej nie zdarza się by osoba, która cofnęła pełnomocnictwo musiała uiszczać dodatkowe wynagrodzenie. Podstawa prawna: Kodeks cywilny. PR.

Hasła:

cofnięcie pełnomocnictwa

Data odpowiedzi:

20-02-2008r.

Działy prawa:

Cywilne Postepowanie cywilne

Numer porady:

135825

Podobne:

Czy i jakie ma znaczenie dla Sądu Pracy, że pełnomocnik nie poinformował o cofnięciu pełnomocnictwa udzielonego przez mocodawcę?

Zawiadomienie sądu o cofnięciu pełnomocnictwa

Jak dokonuje się cofnięcia pełnomocnictwa adwokatowi w sprawie w sądzie pracy?

Cofnięcie pełnomocnictwa.

Złożyłem w Sądzie Pracy pozew przeciwko byłemu pracodawcy o wypłacenie należności za pracę w godzinach nadliczbowych. Praca ta odbywała się…

Złożyłem w Sądzie Pra...

Czy moge zadac zwrotu udzielonego pelnomocnictwa? i do kogo powinnam sie zwrocic , do pelnomocnika (czego wolalabym uniknac) czy do…

Czy moge żądać zwrotu udzielonego pełnomocnictwa? I do kogo powinnam się zwrócić, do pełnomocnika (czego wolałabym uniknąć) czy do notariusza, ktory je sporzadził ?