Strefa klienta
Pomoc

CZY MAM SZANSE UBIEGAĆ SIĘ O ZACHOWEK OD SPADKOBIERCY PO MOJEJ ZMARŁEJ MAMIE? W TESTAMECIE ZAPISAŁA MIESZKANIE SWOJEJ 2 CÓRCE W DAROWIZNIE. TESTAMENTU NIE WIDZIAŁAM I NIECHCE MI GO POKAZAC (JEŚLI W OGÓLE ISTNIEJE). CHODZI O MIESZKANIE WŁASNOSCIO


Pytanie:

Odpowiedź:

1. Zachowek przysługuje osobom które dziedziczyłyby ustawowo a nie dostały nic lub mniej niż wynosiłby ich ustawowy udział. 2. Osoba u której znajduje się testament, gdy tylko dowie się o śmierci spadkodawcy, powinna złożyć testament w sądzie spadku. Sądem spadku jest zasadniczo, sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. 3. Nie uiszczenie podatku od darowizny nie ma wpływu na jej skuteczność. 4. Fakt zameldowania nie ma wpływu na własność. 5. Na kogo "przychodzą" rachunki też jest nieistotne w kontekście ustalania własności (może być istotne w przypadku posiadania) 6. Nieistotne czy wykupiła mieszkanie, czy otrzymała w darowiźnie, czy w testamencie - część spadku po rodzicach się Panu należy - jaka to część ustali Sąd. 7. Proszę wziąć adwokata i wystąpić z roszczeniem o zachowek. Nie otrzyma Pan mieszkania, ani jego części, ale równowartość pieniężną odpowiedniego udziału. Wygląda na to, że siostra będzie zmuszona zapłacić Panu pieniądze. Jeśli w testamencie siostra uzyskała mieszkanie - to należy się Panu 1 spadku (połowa tego co przypadałoby Panu gdyby dziedziczono ustawowo). Nie ma możliwości nie uzyskania tych pieniędzy. 8. zob art. 991, 1026 Kodeksu cywilnego i 646 i n. Kodeksu postępowania cywilnego

Hasła:

spadek

Data odpowiedzi:

31-05-2005r.

Działy prawa:

Cywilne Spadkowe

Numer porady:

116558

Podobne:

Czy mogę kupić nieruchomość, która nie będzie zaliczona do mojego majątku ?

Czy mogę kupić nieruchomość, która nie będzie zaliczona do mojego majątku ?

1. Czy otrzymaną przeze mnie kwotę 50.000,-zł powinnam zgłosić do urzędu skarbowego jako darowiznę niezależnie od zgłoszenia spadku, czy łącznie…

Zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym

Czy przysługuje mi prawo do tego, aby brat mnie spłacił?

Czy przysługuje mi prawo do tego, aby brat mnie spłacił?

Ja mam jeszcze dodatkowe pytania odnosnie udzielonej odpowiedzi nr 231679. Nie rozumiem tego zdania które pan napisał ,,jeżeli moja mama…

Prawo do zachowku