Strefa klienta
Pomoc

Czy można łączyć urlop wypoczynkowy z urlopem okolicznościowym (ślub dziecka) tydzień przed , ślub w sobotę i tydzień po na dojście do siebie ?


Pytanie:

Odpowiedź:

Tzw. urlop okolicznościowy określony w par. 15 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60 poz. 28) przysługuje z tytułu takich zdarzeń jak ślub, urodziny, śmierć członka rodziny. Udzielany być winien w związku ze zdarzeniem jakie powoduje jego przyznanie. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań aby  zaplanować połączenia udzielenia tego urlopu z urlopem wypoczynkowym. W przypadku ślubu jest to jak najbardziej możliwe i dopuszczalne (data ślubu jest znana wcześniej) i może być przedstawiona pracodawcy.
 
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60 poz. 28) 

Hasła:

urlop wypoczynkowy, urlop okolicznościowy

Data odpowiedzi:

01-06-2010r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

230940

Podobne:

Umowa o pracę - problem ze zrozumieniem jednego punktu

Umowa o pracę - problem ze zrozumieniem jednego punktu

Czy urlop okolicznościowy może zostać udzielony w godzinach?

Czy urlop okolicznościowy może zostać udzielony w godzinach?

Pracuje w markecie. Od dnia 15. lutego br. miałam urlop wypoczynkowy 10dni + dwa weekendy = 14 dni. Jeden dzień…

Czy mój urlop wypoczynkowy zostanie przerwany, jeżeli otrzymałam 10 dni opieki nad chorym dzieckiem ?

Jeżeli ślub i narodziny dziecka wypadają w tym samym roku, to czy mogę wykorzystać 4 dni urlopu okolicznościowego (2 po…

Dwa wydarzenia rodzinne - to dwa urlopy okolicznościowe dla pracownika