Strefa klienta
Pomoc

Czy można usunąć lokatora?


Pytanie:

Jestem właścicielem mieszkania w bloku i chce wynająć je na czas określony. Czy lokator jeśli nie przedłużę mu umowy jest obowiązany się wyprowadzić. Czy jeśli go zamelduje, to bez problemu mogę go potem wymeldować. Słyszałem że jeśli by się uparł i nie chciał opuścić mieszkania , to ja nic nie mogę zrobić. Nawet wymeldować. Czy Policja nie interweniuje w tych sprawach? Musze przeprowadzić rozprawę o eksmisje. Czy to prawda?

Odpowiedź:

Jeśli lokatorowi skończy się umowa najmu i nie będzie chciał opuścić mieszkania dobrowolnie, to właściciel powinien przeprowadzić procedurę eksmisyjną tzn. skierować pozew do sądu o nakazanie opuszczenia mieszkania, następnie zwrócić się do komornika z wnioskiem o wykonanie tego wyroku. Cała procedura jest dosyć komplikowana, ale niestety zgodnie z prawem w ten właśnie sposób powinno przebiegać usunięcie lokatora, który bezprawnie zajmuje mieszkanie. W zasadzie nie powinien na własną rękę usuwać lokatora, bo łatwo może być posądzony o złamanie prawa i wówczas może się okazać, że policja „zajmie się” właścicielem mieszkania, a nie lokatorem. Niektórzy właściciele aby zachęcić lokatora do opuszczenia mieszkania wynajmują firmy ochroniarskie. Pracownicy ochrony wchodzą do mieszkanie, żeby pilnować lokalu i siedzą np. w kuchni, piją kawę. Lokator nie może się ich pozbyć, bo są w mieszkaniu za zgodą właściciela, więc policja nie zazwyczaj nie chce się do takich spraw w ogóle mieszać, uznając że lokator powinien skorzystać z drogi cywilnoprawnej. Z reguły lokator opuszcza mieszkanie, bo nie może znieść obecności obcych osób w domu. Oczywiście nie zachęcam do stosowania takiej metody, bo jest ona na granicy prawa, ale w praktyce jest stosowany przez właścicieli, chociaż jego skuteczność zależy od cech osobisty, charakteru i determinacji obu stron konflikty.

„Żaden kraj nie może być dobrze rządzony, dopóki wszyscy jego obywatele nie będą pamiętać, że oni są strażnikami prawa”.

Mark Twain

Hasła:

mieszkanie, eksmisja, adwokat, najem, prawo, prawnik, porady prawne, porady prawnicze

Data odpowiedzi:

30-09-2010r.

Działy prawa:

Administracyjne Cywilne

Numer porady:

229846

Podobne:

witam serdecznie Jestem osobą od urodzenia niepełnosprawną ruchowo. Mieszkam z rodzicami i bratem. Moj Ojciec często nadużywa alkoholu. Po spożyciu…

Problem z ojcem alkoholikiem