Strefa klienta
Pomoc

Czy należy mi się zwiększone wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych ?


Pytanie:

Czy należy mi się zwiększone wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych ? Pracuję w urzędzie 6 lat. Przez okres lat 5 przepracowałem w godzinach rannych. Pracodawca zmienił mi warunki umowy przenosząc mnie do wydziału, który pracuje w systemie całodobowym. Czy należy mi się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych. Ogólnie wiadomo co by było gdybym się nie zgodził na nowe warunki. Dyżury przypadają różnie. W soboty, niedziele, popołudniu, rano i w nocy.

Odpowiedź:

Na podstawie art. 1518 k.p. pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21:00 a 7:00.
Pracownik, którego rozkład pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy (art. 1577 § 3 k.p.)
Są to przepisy obowiązujące także pracowników samorządu.

Data odpowiedzi:

11-03-2004r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

13529

Podobne:

w jaki sposób nalicza sie dodatek za pracę w godzinach nocnych i na jakich zasadach?

W jaki sposób nalicza się dodatek za pracę w godzinach nocnych i na jakich zasadach ?

Mam pytanie odnośnie pracowania w nocy i wynagrodzenia za ta prace.jeżeli pracuje w godzinach 16-24, to wg mnie powinienem otrzymywać…

Praca w godzinach nocnych

Interesuje mnie dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej

Interesuje mnie dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej

Czy należy mi się zwiększone wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych ? Pracuję w urzędzie 6 lat. Przez okres lat…

Czy należy mi się zwiększone wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych ?