Strefa klienta
Pomoc

Czy po skończeniu mi się umowy o pracę mogę iść na zwolnienie za które płaci ZUS ?


Pytanie:

Czy jak np. dziś kończy mi się umowa o prace to mogę iść na zwolnienie L4 za które wypłaci mi ZUS? bo świadczenia mam jeszcze 30 dni i podobno jest taka możliwość.

Odpowiedź:

Tak. Może  Pan chorować  w okresie  wypowiedzenia  oraz  kontynuować  zwolnienie  lekarskie  po ustaniu zatrudnienia. Zakład  Ubezpieczeń  Społecznych (płatnik) ma prawo skontrolować  prawidłowość  wykorzystywania  zwolnienia  lekarskiego zgodnie  z  jego przeznaczenie. Może  też Pana wezwać na  badania lekarskie. Uprawnienia  te wynikają z art. 59 ust. 3 oraz  art. 68 Ustawy z dnia  25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia  społecznego w razie  choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512).

WK 

Hasła:

zwolnienie lekarskie, adwokat, prawnik, poradnictwo prawne, porady prawne, porady prawnicze, porada prawna

Data odpowiedzi:

03-03-2011r.

Działy prawa:

Pracy Ubezpieczenia społeczne

Numer porady:

231768

Podobne:

Ciąża a zwolnienie z pracy

Ciąża a zwolnienie z pracy

Czy na L4 można pracować w weekendy ?

Czy na L4 można pracować w weekendy ?

Pracownik na wypowiedzeniu ...nie pojawił się w pracy

Pracownik na wypowiedzeniu ...nie pojawił się w pracy

Koniec umowy a ciąża pracownicy

Koniec umowy a ciąża pracownicy