Strefa klienta
Pomoc

Czy pracodawca ma prawo zwolnić kobietę w ciąży, jeżeli jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony ?


Pytanie:

Odpowiedź:

Zagadnienie to reguluje art. 177 § 3 kodeksu pracy, w którym stwierdza się: umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Data odpowiedzi:

21-12-2001r.

Działy prawa:

Numer porady:

110

Podobne:

Od kiedy kobieta w ciąży jest chroniona prawem w pracy ( chodzi mi o to że pracodawca nie może jej…

Od kiedy kobieta w ciąży jest chroniona prawem w pracy ?

Pracowałam ponad rok w pewnej firmie. Zwolniłam się na swoją prośbę. Od 16 kwietnia mam nową pracę i umowę na…

Umowa „na próbę”, ciąża i co dalej?

Mam pytanie kiedy najlepiej powiedzieć (albo przedstawić zaświadczenie) pracodawcy ze jestem w ciąży?? Pracuję na umowę próbną, 3 m-ce od…

Kiedy należy powiadomić pracodawcę o ciąży ?

Zostałam zatrudniona na okres próbny, na 3 miesiące, do końca roku 2006. Okazało się, że jestem w ciąży. Powiadomiłam o…

Ochrona pracy kobiet