Strefa klienta
Pomoc

Czy zawał serca,może być wypadkiem w pracy?


Pytanie:

Czy zawał serca, może być wypadkiem w pracy? Jestem nauczycielem informatyki-zostałem zabrany ze szkoły do szpitala, gdzie stwierdzono zawał- rok czasu chorowałem koronorografia z powikłaniami, obecnie jestem na urlopie zdrowotnym. Przed zawałem dyrektorka kilkakrotnie zmuszał mnie do odejścia na emeryturę ja się na to nie godziłem, ponieważ mam czas do 2006 roku. -czynniki zewnętrzne:
- psychiczne załamanie i serce odmówiło posłuszeństwa
-zmuszanie,spowodowane było zatrudnieniem innej "swojej" osoby.
Dlaczego protolół powtpadkowy nie został skierowany na komisję lekarską czy społeczny inspektor pracy, miał obowiązek przesłanie protokołu na komisję lekarską, która mogła zakfalifikować lub nie czy to był wypadek w pracy.

Odpowiedź:

Wypadek przy pracy do zdarzenie polegające na doznaniu przez człowieka urazu cielesnego powodującego zgon lub uszczerbek na zdrowiu. Uraz cielesny musi byc związany z oraganizemem człowieka. Zdarzenie musi byc nagłe czyli zaskakujące i niespodziewane. Nagłe rozumiane jest szerzej niż w języku potocznym tzn. trawjące dniówke roboczą. Zdarzenie musi być wywołane przyczyną zawnętrzną. czynnikiem pochodzącym zspoza ofiary. Pismiennictwo prawnicze podaje za przkład przyczyny zewnetrznej własnie zawała serca spowodowany okolicznościami związanymi z pracą, które wywołały silny stres w psychice człowieka. Trudności w okresleniu czynnika zawnetrznego rozwiązuje orzecznictwo, konstruując pojęcie przyczyn złożonych czyli takich które pochodzą z zewnątrz oraz tych tkwiących worganiźmie człowieka. Należy przyjąc że nagłe zdarzenie wywołane zostało ta przyczyną, która bezpośrednio i istatnie przyczyniła się do powstania zdarzenia. Znając dokładnie okoliczności zdarzenia, na podstawie powyższego wywodu, proszę samemu ocenieć czy ten przypadek mozna zakwalifikować jako wypadek przy pracy.
Proszę się zapoznać także z artykułem Zewnętrzna przyczyna wypadku przy pracy. Zawał serca też może być powodem

Data odpowiedzi:

29-08-2003r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

7471

Podobne:

Czym jest i co jest objęte ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków młodzieży szkolnej?

Czym jest i co jest objęte ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków młodzieży szkolnej?

Moja mama dostała udar mózgu w pracy w szpitalu pracując jako pielęgniarka. Po dzwignięciu pacjętki ważącej powyżej 70kg zasłabła. Lekarze…

Udar