Strefa klienta
Pomoc

Ile przerw na karmienie ?


Pytanie:

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i mam pytanie ile mi się przysługuje godzin na karmienie, jeżeli:
- mam umowę na 0,75 etatu w jednym zakładzie,
- 0,25 w drugim zakładzie.
Na zasadzie porozumienia, żeby nie tracić czasu na przechodzenie jestem całe 8 godzin w tym pierwszym zakładzie, ponieważ są to jednostki pokrewne. 
Pracuję w sumie 8 godz. bez przerwy, więc wydaje mi się, że powinnam mieć dwie pół godzinne przerwy. W kodeksie pracy pisze, że "pracownica pracująca 8 godzin", a nie "pracownica pracująca np na 0,75 etatu".

Odpowiedź:

Te wymiary etatu należy przeliczyć na godziny pracy w czasie dnia roboczego. Z przedstawionych informacji wynika, iż w pierwszej firmie pracownica pracuje 6 godzin (0,75 etatu) a w drugiej 2 godziny (0,25 etatu). Dla celów ustalenia prawa do przerw na karmienie należy traktować każdą z umów o pracę oddzielnie.
W związku z tym w pierwszym przypadku przysługuje jedna półgodzinna przerwa na karmienie wliczana do czasu pracy (art. 187 par. 2 k.p.), natomiast jeśli chodzi o pracę na drugi etat przerwa przysługiwać nie będzie.
Związane jest to z tym, iż na drugim etacie pracownica pracuje poniżej 4 godzin a w takim przypadku przerwy na karmienie nie przysługują.
 
Podstawa prawna:
- Kodeks Pracy

Hasła:

przerwa na karmienie

Data odpowiedzi:

27-05-2010r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

230925

Podobne:

Daleki dojazd do domu dla matki karmiącej piersią

Daleki dojazd do domu dla matki karmiącej piersią

Jak mi wiadomo - matce karmiącej przysługują dwie 30-minutowe przerwy na karmienie, które mogą być udzielanie łącznie na wniosek pracownicy.…

Karmienie piersią a delegacja

Jestem nauczycielką w świetlicy szkolnej. Od przyszłego tygodnia wracam do pracy po urlopie macierzyńskim (jako matka karmiąca przysługuje mi przerwa…

Przerwa na karmienie - skrócony czas pracy ?

Chciałabym dalej karmić dziecko piersią, więc przysługuje mi 7 godzin pracy, więc proszę mi powiedzieć czy muszę mieć jakieś zaświadczenie,…

Dwie półgodzinne przerwy na karmienie dziecka piersią