Strefa klienta
Pomoc

Jak się ma wygrana w grach losowych (np. Lotto) do wspólnoty majątkowej małżonków? Innymi słowy, czy taka wygrana uzyskana przez jednego z małżonków w trakcie trwania związku małżeńskiego, jest majątkiem oddzielnym czy wspólnym ?


Pytanie:

Odpowiedź:

Na podstawie art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą: 1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, 2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, 3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom, 4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, 5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, 6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość, 7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków, 8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, 9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy, 10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Wygrana w lotto w przypadku wspólnoty majątkowej małżeńskiej wchodzi do majątku wspólnego.

Data odpowiedzi:

27-06-2006r.

Działy prawa:

Rodzinne

Numer porady:

130549

Podobne:

Jak jest traktowana przez prawo wygrana w grę losową i darowizna?

Czy do majątku wspólnego majątków wchodzą wygrane w totolotka i darowizny?