Strefa klienta
Pomoc

Jak technicznie podpisuje się rozdzielność majątkową przed zawarciem związku? Czy u Notariusza jeżeli data slubu już jest wiadoma? Czy w momecie ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego?


Pytanie:

Odpowiedź:

Umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej można zawrzeć zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania (zgodnie z art. 51 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Umowę taką sporządza się przed notariuszem i wystarcza tutaj wola obu przyszłych małżonków. Jeżeli rozdzielność ustanowiono przed zawarciem związku, wówczas każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed ślubem jak też nabyty później. W przypadku umowy o rodzielności majątkowej taksa notarialna za sporządzenie tego typu umowy wynosi 400 zł netto plus koszt wypisów takiego aktu (6 zł netto za każdą stronę).
Podstawa prawna:
- Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
RC

Hasła:

rozdzielność majątkowa, adwokat, intercyza, prawnik, poradnictwo prawne, porady prawne, porady prawnicze, porada prawna

Data odpowiedzi:

21-12-2007r.

Działy prawa:

Rodzinne

Numer porady:

135267

Podobne:

Rozdzielność majątkowa a intercyza małżeńska

Rozdzielność majątkowa a intercyza małżeńska

Jestesmy malzenstwem od 6 lat i oboje chcemy zrobic rozdzielnosc majatkowa - co trzeba zrobic, jaka jest procedura?

Jesteśmy małżeństwem od 6 lat i oboje chcemy zrobić rozdzielność majatkową - co trzeba zrobić, jaka jest procedura?