Strefa klienta
Pomoc

Jaka jest różnica w znaczeniu terminów: "zmiana wyroku" i "uchylenie wyroku"?


Pytanie:

Jaka jest różnica w znaczeniu terminów: "zmiana wyroku" i "uchylenie wyroku"? Złożyłam apelację po czym przyszło pismo z Rejonowego Sądu Pracy z zaleceniem uzupełnienia apelacji o deklarację czy chcę zmiany czy uchylenia wyroku. Sprawa dotyczy zwolnienia mnie z pracy za wypowiedzeniem. Zakład pracy przedstawił mi szereg zarzutów. Sąd uznał bezzasadność większości. Co do dwóch dał wiarę słowom pracodawcy (na temat mojej winy brak dowodów w dokumentacji) i uznał, że zarzuty mogą być podstawą do zwolnienia. Zasądził ode mnie na korzyść zakładu pracy 60 zł - koszty procesowe. Uważam, że jest to niesprawiedliwe. Wnioskowałam o przyznanie mi odszkodowania.

Odpowiedź:

Uchylenie wyroku może nastąpić w skutek postępowania apelacyjnego w którym Sąd II instancji uzna iż wyrok Sądu I instancji ze względu na swoją niezasadność lub wadliwość nie może się ostać. Wyrok uchylony w praktyce przestaje istnieć i nie ma mocy wiążącej. W takim wypadku Sąd II instancji może rozpoznać sprawę i sam wydać „nowy wyrok” w miejsce uchylonego albo przekazac sprawę Sadowi I instancji do ponownego rozpoznania. Natomiast zmiana wyroku jest „mniej radykalna” ingerencją sądu II instancji w treść orzeczenia i polega jak sama nazwa wskazuje na zmianie części wyroku np. poprzez zmianę jednego z jego punktów przy pozostawieniu pozostałych bez naruszenia. W takim przypadku wiążący jest wyrok sądu II instancji w zmienionej treści.

Hasła:

zmiana wyroku, uchylenie wyroku

Data odpowiedzi:

02-06-2006r.

Działy prawa:

Karne

Numer porady:

130407

Podobne:

witam chcialbym zlozyc pozew o ustalenie ojcostwa i nie wiem jak to zrobic . nie wiem czy dziecko jest moje…

Zaprzeczenie ojcostwa. Obniżenie alimentów.

Jestem po rozwodzie. Place na 2 dzieci 760zł - wiek8,10 lat Mieszkam za granica i mam stała prace. Wiążę koniec…

Czy mogę złożyć do sądu apelacje o oddalenie pozwu o podwyższenie alimentów?

Uchylenie obowiązku płacenia renty alimentacyjnej dla dziecka

Uchylenie obowiązku płacenia renty alimentacyjnej dla dziecka

Jeśli dobrze zrozumiałam odpowiedź , to sąd może dowolnie i tym samym tendencyjnie (są ku temu przesłanki) argumentować zasadność wydatków…

Apelacja od wyroku