Strefa klienta
Pomoc

Koniec umowy a ciąża pracownicy


Pytanie:

Za miesiąc kończy mi się umowa o pracę. Jestem w 12 tygodniu ciąży, z tego powodu pracodawca mi jej nie przedłuży. Czy istnieją jakieś przepisy chroniące kobiety w ciąży, czy muszę przedstawić pracodawcy zaświadczenie od lekarza. Jak przedstawia się moja sytuacja w świetle przepisów prawnych

Odpowiedź:

Zgodnie z treścią artykułu 177 par.3 K.p. Pani umowa o pracę powinna zostać przedłużona z mocy prawa do dnia porodu, ponieważ w chwili jej zakończenia będzie Pani powyżej 12 tygodnia ciąży. Należy przedstawić pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży z wyszczególnieniem który to jest aktualnie tydzień (art. 185 par. 1 K.p.). Z chwilą dostarczenia zaświadczenia o ciąży zostaje Pani objęta ochroną trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może Pani zwolnić (art. 177 par. 1 K.p.). Wyjątek stanowi zwolnienie dyscyplinarne, oraz upadłość lub likwidacja pracodawcy.
Na podstawie zaświadczenia lekarskiego pracodawca ma obowiązek przedłużenia Pani aktualnej umowy do dnia porodu. W dniu urodzenia dziecka niniejsza umowa ulegnie rozwiązaniu. Należeć się Pani będzie zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego (art. 30 ust. 4 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77 poz. 512) w związku z art. 180 par. 1 K.p.). Urlop macierzyński nie będzie już przysługiwał, ponieważ jest to uprawnienie pracownicze. Po urodzeniu dziecka nastąpi  w Pani przypadku utrata statusu pracowniczego.
W sprawach spornych proponowałabym niezwłoczny kontakt z PIP. Adresy PIP znajdują się na : www.pip.gov.pl

 

WK

Hasła:

ciąża, ochrona pracy kobiet, adwokat, prawnik, poradnictwo prawne, porady prawne, porady prawnicze, porada prawna

Data odpowiedzi:

09-02-2011r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

231709

Podobne:

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu

Czy zostanę przywrócona do pracy ?

Czy zostanę przywrócona do pracy ?

Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu ?

Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu ?