Strefa klienta
Pomoc

Kto jest zstępnym?


Pytanie:

Kto jest zstępnym? Sad poprosił o wskazanie zstępnych do spadku po cioci, która nie była zamężną, nie miała dzieci a rodzeństwo już nie żyje. Dzieci rodzeństwa żyją. Czytałem tutaj w odpowiedziach, ze wg prawa nie ma uprawnionych innych zstępnych.
Mam testament, który złożyłem w sadzie, jestem jedynym spadkodawca i tak tez napisałem we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku załączając akt notarialny testamentu, w którym jestem wskazany jako jedyny spadkodawca. Co mam w tej chwili zrobić, czy wskazać sadowi te osoby tzn, dzieci nieżyjącego rodzeństwa, czy tez napisać, ze nie ma ustawowych zstępnych?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego w braku zstępnych (a tak jest w tym wypadku, bo przecież ciocia nie miała dzieci) powołani są do spadku z ustawy jego małżonek (to odpada, bo przecież ciocia nie była zamężna), rodzice (to też odpada, bo już nie żyją) i rodzeństwo. Rodzeństwo cioci co prawda już nie żyje, niemniej jednak na temat takiej sytuacji wypowiada się art. 934 KC, który wyraźnie stwierdza, iż jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych (czyli swoje np. dzieci), udział spadkowy, który by mu przypadał przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.
Dzieci nieżyjącego rodzeństwa spadkodawcy są więc powołane do spadku z ustawy według wyżej podanych zasad i przepisów.

Data odpowiedzi:

18-11-2003r.

Działy prawa:

Cywilne

Numer porady:

9239

Podobne:

Szanowni Państwo. Sprawa dotyczy dziedziczenia i spadków. Jestem po lekturze ksiązki „Spadki, darowizny, testamenty” Grażyny Zdziennickiej – Kaczocha z roku…

Początek biegu terminu na odrzucenie spadku

Dzien Dobry Mójej mamy mama zmarła półtora roku temu. Na rozprawie sądowej moja mama zrzekła się praw co do majątku…

Czy jako wnuczek zmarłej mam prawo do spadku?

Dobry Wieczór Mój wujo od prawie 30 lat prowadzi gospodarstwo rolne. Jest to ojcowizna. w 1981 roku zmarł ojciec. Taka…

Darowizna a sprawa spadkowa

Dziadkowie sporządzili testament (notariusz)w którym przepisali majątek dwóm córkom w równych częściach, po połowie. Mieli jeszcze syna, który zmarł przed…

Obliczenie zachowku