Strefa klienta
Pomoc

Kuzyn dostał w spadku po rodzicach mieszkanie. Czy jego żona lub dzieci mają do niego prawo ?


Pytanie:

Odpowiedź:

Odpowiedz na to pytanie znajduje się w art. 33 pkt 2 K.r. i o. - "Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postąpił". Mieszkanie otrzymane w spadku po rodzicach jest przedmiotem majątkowym, który stanowi majątek odrębny spadkobiercy. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 1051 K.c.spadkobierca, który przyjął spadek może go zbyć w całości lub w części. Dotyczy to równiez udziału spadkowego. W sytuacji opisanej w pytaniu żona i dzieci kuzyna nie mają prawa do mieszkania, które on otrzymal w spadku po rodzicach. Kuzyn może im zapisać notarialnie w testamencie to mieszkanie lub dokonać darowizny w formie aktu notarialnego. Podstawa prawna: - art. 33 pkt 2 K.r. i o., - art. 1051 K.c.

Hasła:

majątek osobisty

Data odpowiedzi:

02-05-2006r.

Działy prawa:

Rodzinne Spadkowe

Numer porady:

130184

Podobne:

Czy mogę kupić nieruchomość, która nie będzie zaliczona do mojego majątku ?

Czy mogę kupić nieruchomość, która nie będzie zaliczona do mojego majątku ?

1. Czy otrzymaną przeze mnie kwotę 50.000,-zł powinnam zgłosić do urzędu skarbowego jako darowiznę niezależnie od zgłoszenia spadku, czy łącznie…

Zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym

Małżeństwo W . miało czworo dzieci. W chwili śmierci małżonki najistotniejszym składnikiem majątku był dom o powierzchni 150 m2. Nie…

Jaka jest wielkość udziałów spadkowych?

Czy po uzyskaniu rozdzielności majątkowej można wystąpić o podział tylko części majątku czy dzielony musi być cały majątek?

Czy po uzyskaniu rozdzielności majątkowej można wystąpić o podział tylko części majątku czy dzielony musi być cały majątek